Neuroliitto tiedottaa – Neuroförbund informerar

7.12.2020
Kategoriat: Tapahtuma

Ti 15.12. Svenskt distanscafé i december

Egen dator

Vi lever ännu i en exceptionell tid med en del ovisshet. Välkommen och dela tankar med andra MS sjuka eller med sällsynn neurologisk sjukdom och deras närstående. Anmäl dig senast 14.12.

Ilmoittaudu

Ti 22.12. Koko Suomen etäglögit

Verkossa

Mitä sinulle kuuluu ja miten arkesi sujuu joulun lähestyessä? Ota itsellesi mukillinen kuumaa juotavaa, asetu mukavasti ja tule jakamaan yhteinen hetki joulun alla. Ilmoittautuminen 21.12. mennessä.

Ilmoittaudu

Tammikuu 2021

To 7.1. Ryhmächat alle 18-vuotiaina sairastuneille ja heidän läheisilleen

Verkossa

Sairastuminen nuorena voi herättää paljon kysymyksiä sekä nuorelle itselleen että vanhemmille. Kun kyseessä on harvinainen sairaus, on vertaisia haastavaa löytää. Omaa sairauttakaan ei ole aina helppo paljastaa. Ryhmächat on kohtaamispaikka, jossa voit anonyymisti nimimerkillä vaihtaa ajatuksia toisten samassa tilanteessa olevien tai olleiden kanssa. Ryhmächatiin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen.

Ilmoittaudu

Ke 13.1. Mitä uutta jäsenjärjestöavustuksessa 2021–2023?

Verkossa

Jäsenjärjestöavustuksen myöntämisen painopisteet on uudistettu. Avustus jakautuu tulevina vuosina kehittämis- ja perusavustukseen. Kehittämisavustusta jaetaan toimintaan ja tapahtumiin, joilla tavoitellaan yhdistykseen uusia kohderyhmiä. Perusavustuksella tuetaan yhdistysten verkkovälitteistä toimintaa ja tiedottamista. Uutta on myös liikuntakokeilujen sisällyttäminen yhdeksi painopisteeksi. Tule päivittämään tietosi avustuksesta ja vinkit avustushakuun! Ilmoittautuminen 11.1. mennessä.

Ilmoittaudu

La 23.1. Jyväskylän Tietopäivä

Jyväskylä

Tietopäivä on suunnattu sinulle, joka sairastat MS-tautia tai jotain harvinaista neurologista sairautta. Myös läheiset ovat tervetulleita. Luennoitsijoina neurologi ja ravitsemusterapeutti. Lisäksi voit kysyä sosiaaliturvaan ja hakemuksiin liittyviä asioita Neuroliiton sosionomilta. Ilmoittautuminen 21.12.2020 mennessä.

Ilmoittaudu

To 28.1. Yhdistyksen nettisivut ja saavutettava sisältö

Verkossa

Syvennytään siihen, miten yhdistyksen nettisivut ovat kaikkien ihmisten käytettävissä mahdollisimman helposti. Koulutus on tarkoitettu Neuroliiton jäsenyhdistysten tiedotusta tekeville sekä nettisivujen päivittäjille ja nettisivuvastaaville. Koulutus on suunnattu erityisesti yhdistyksille, joilla on käytössä Neuroliiton tarjoama nettisivupohja. Ilmoittautuminen 26.1. mennessä.

Ilmoittaudu

To 28.1. Ryhmächat alle 18-vuotiaina sairastuneille ja heidän läheisilleen

Verkossa

Sairastuminen nuorena voi herättää paljon kysymyksiä sekä nuorelle itselleen että vanhemmille. Kun kyseessä on harvinainen sairaus, on vertaisia haastavaa löytää. Omaa sairauttakaan ei ole aina helppo paljastaa. Ryhmächat on kohtaamispaikka, jossa voit anonyymisti nimimerkillä vaihtaa ajatuksia toisten samassa tilanteessa olevien tai olleiden kanssa. Ryhmächatiin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen.

Ilmoittaudu

Helmikuu 2021

Ti 2.2. Pärjätään töissä! -verkkotapaaminen

Verkossa

Tule kuulemaan muiden osallistujien työelämään liittyviä kokemuksia ja vinkkejä sekä jakamaan omasi! Verkkotapaamisen pääpaino on keskustelussa ja kokemusten vaihtamisessa, mutta mukana on myös Neuroliiton työelämäasiantuntija Marju Teinikivi. Ilmoittautuminen 1.2. mennessä. 

Ilmoittaudu